Výsledky

Results Raná Accuracy Open 2020.xlsx

ACC Raná 2020 pohledem zaujatého diváka

V pátek jsme ze zataženého a deštivého Broumovska vyrazili na 1. ročník Raná Accuracy open. Až do Slaného lilo jako z konve a trochu jsme váhali, zda nebylo lepší posunout výjezd až na sobotu, ale za Slaným déšť, jako když utne, obloha sic zamračená, leč bez deště a po dojezdu k letišti na Rané bylo možné vytáhnout padáky a začít trénovat na palačinku. Někteří trénink bojkotovali a dvě hodinky ve vzduchu svahovali, jednu palačinku pak došlápli až na přistání. Po večerním svahování bylo příjemné zajet do teplého skleníku na registraci a odnést si z ní místo standardního trička tentokrát letní rukavice s logem závodu (dost povedené).

Následující noc měl Jenda Širl coby organizátor trochu bezesnou. Lilo jako z konve až do rána. Logicky se posunul čas ranního briefingu, losování čísel, všichni se v klidu nasnídali, posléze naobědvali a hezky v pohodě se kolem cca 13.–14. hodiny dostavili na start.

Vzhledem k mírně vyššímu větru na vršku i v sedle se startovalo ze začátku tréninkové louky (k radosti závodníků, neboť plánovaných šest výstupů na Ranou byl pro mnohé jejich kvartální sportovní limit).

Protože se zároveň jednalo o první kolo ligy ACC, sešla se na místě valná část reprezentace. Např. jeden z Vlastů se v pátek večer s Vlastou Kricnarem jun. zcela věrohodně bavil o své dvacetileté absenci na padáku a strachu, zda to dnes zvládne. A protože piloti v kukle a s padákem mají zcela jinou identitu než v civilu, teprve při vyhlášení výsledků jsem zjistila, že se jedná o Vlastu Vachtla (mnozí přistávači by si asi jeho absenci vzhledem k výsledkům snažně přáli). Příště už budu vědět!

Kromě repre bylo složení pilotů velmi pestré. Zároveň s ACC byli přítomni na Rané talenti na svém seznamováku, ale mládí je netrpělivé a tak většina podcenila Jendovy vizionářské meteo schopnosti a odjeli ještě za deště do bazénu. Na kopci byli piloti nejen s áčkovými padáky, ale bylo zde i jedno SC, Petr Kožíšek, který se následně výborně umístil na druhém místě v kategorii hobby. Bylo vidět několik kokonů a zastoupeno bylo i zahraničí – Slovinsko, Finsko a Nizozemsko.


Samotný závod

Začalo se s nadějí, že by se mohla dvě, tři kola dát (ideál je šest, potřeba je pět, aby se jedno nepovedené škrtalo a to si přálo po prvním kole poměrně hodně pilotů). Přesto, že se proti nám nad stále hořícím plamenem v průmyslové dáli značně černalo, na Ranou déšť nedošel a do večera se odlétalo všech šest kol závodu.

Piloti byli nebývale disciplinovaní, odstartovali, přistáli, ponadávali (jak ti s pětistovkou, tak ti, co měli 7 cm – ti často ještě více), brali padák a vydávali se na další túru. Někteří nenosili padáky v květáku, ale rovnou z přistání kitovali nahoru a následně někteří piloti svahovali nad startem a trochu svou nadmírou energie míchali ostatní. Nakonec se však jeden ze dvou nejagilnějších postaral o příjemné zpestření odpoledne, když si nevypočítal nízkou otočku a zavěsil na jediný strom široko daleko (Jenda pak operativně vyhlásil ještě anticenu a Kvido si vezl domů kromě třech zlatých také fialovou sošku, která mu má připomínat, aby to s ... nepřeháněl).


Závod byl zajímavý až do konce, neboť na prvním místě v Open se umístili se stejným počtem cm (14) dva členové repre Markéta Tomášková a Vlasta Vachtl. Následoval rozstřel. Oba si vyšli posedmé na Ranou a zatímco Vlasta došlápl 3 cm od středu, Markéta brala 1 cm a zlato z 1. kola ligy v Open. Stříbro bral Vlastimil Vachtl. Bronz Vlastimil Kricnar.

Nejlepší mezi Hobby skončil 1. Kvido Hadaš, 2. Petr Kožíšek, 3. Petr Garbier ml.

Velmi sledovanou se stala soutěž týmů. Nepsané pravidlo, že v každém týmu bude pouze jeden člen repre nebylo úplně dodrženo. Favoritů bylo více a souboj byl těsný. Nakonec vyhrál XC team ve složení Vlasta Kricnar jun., Lukáš Hadaš, Kvido Hadaš a Martin Šlegl, de facto východočeský tým (jeden Pražák nevadí, ti jsou všude). Na druhý stupeň se postavili The Flying Stones (Matjaž Ferarič, Ivana Baláková, David Liška, Tomáš Tichý). Třetí příčku obsadili DOOBLAK.CZ (Radek Václavík, Vlastimil Vachtl, Zdeněk Jandera, Pavel Střelec).

Markéta Tomášková si odvezla 1. místo i z kategorie ženy a za ní skončily 2. Ivana Baláková a 3. Jana Nováková.

Hobby ženy vyhrála Jana Nováková následovaná Martinou Mynaříkovou a Lucií Martínkovou.

Kategorii Junioři opět vyhrál Kvido Hadaš, 2. Lucie Martínkova, 3. Oliver Vydra.


Byl to velmi dobře zorganizovaný závod. Rozhodčí byli akční. Raná na přistávání je zcela optimální terén. Večírek byl vydařený. Jendovi moc díky!

Všechny fotky: https://jidas.rajce.idnes.cz/Rana_ACC_2020/

Autor: Klára Hadašová